Winter LY36D20HX WinSMART LY36 DIFFERENTIAL PRESSURE TRANSMITTER, 4/20MA + HART OUTPUT
(No reviews yet) Write a Review
Write a Review
U.S. Winter instruments
MSRP:
Was:
(You save )
Brand
U.S. Winter instruments
SKU:
LY36D20HX
UPC:
Availability:
In Stock
Adding to cart… The item has been added
Add to Wish List
  • Create New Wish List
  • Description
  • 0 Reviews
Features:
  • Monosilicone-based high performing transmitter
  • Explosion proof smart differential pressure transmitter for hazardous locations
  • Built-in temperature sensor
  • 0.075% or 0.05% accuracy
  • Simple to operate 3-push button control
  • Re-zero function for safe field calibration
  • 10:1 rangeability allows for installation in any application
  • CRN Pending
Application:
Output Signal4/20 mA + HART, 2-wire / V = 16.5-55 Vdc
Differential Pressure Range-160/0/160 "H2O
Smallest Calibration Span1.7 "H2O
Low Range Limit (LRL)-160 "H2O
Upper Range Limit (URL)5,801 "H2O
Static Pressure Limit5,801 PSI
High Side Overload Limit3626 PSI
Low Side Overload Limit2321 PSI
LCDDisplayWith LCD display (standard)
Accuracy0.075% URL standard
Stability0.2% per 5 years
Temperature Range
  • Working: -40/85?C (with display -20/70?C), -40/185?F (without display -4/158?F)
  • Storage: -40/110?C (with display -40/85?C), -40/230?F (without display -40/185?F)
  • Media: silicone oil filling: -40/120?C (-40/248?F)
Working Humidity5-100% at 40?C (104?F)
Pressure Connection1/4? NPT (F)
HousingRugged die-cast aluminum housing, painted blue
Wetted Parts316L Stainless Steelwith PTFE o-ring (Hastelloy? C optional)
Overload PressureMaximum of 3,600 or 6,000 psi
Power Consumption</- 500 mW at 24 VDC, 20.8 mA
Vibration
  • 20g, 20Hz?5kHz
  • According to GB/T 1827.3 / IEC 61298-3 tests, <0.1% URL
Shock20g, 20Hz?5kHz
Temperature UnitsCelsius, Fahrenheit
Protection ClassEMI, ESD, RFI, reverse polarity protected
Approvals
  • Intertek, for USA & Canada - Class I, Zone 0 A Ex ia IIC T6 Gb | Class I, Division 1, Group A-D, T6 | ? 40oC to 60oC